Za nami 2. Festiwal Sportowego Opola

 

 Na zdjęciu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski (z lewej) i dwaj „mocni” ludzie związani z Budowlanymi Opole: trener i dyrektor Ryszard Szewczyk (w środku) i były znakomity sztangista Bartłomiej Bonk. Fot. Mariusz Matkowski.

 

Podczas imprezy w Stegu Arenie organizowanej przez urząd miasta wręczano stypendia dla sportowców na 2019 rok, symboliczne czeki z dotacjami dla klubów. Nie zabrakło też nagród specjalnych i efektownych pokazów artystycznych, a po części oficjalnej był czas na kuluarowe rozmowy ludzi sportu. 

Marcin Sagan

Miniony rok był udany dla opolskiego sportu. Spływały do nas wiadomości o bardzo dobrych występach m.in. sztangistów Budowlanych, kajakarzy i zawodników short tracku z AZS-u Politechniki, dżudoków AZS-u, opolskich karateków czy pływaków. W kwietniu ubiegłego roku Arkadiusz Michalski został mistrzem Europy w podnoszeniu ciężarów. W sierpniu nowo pozyskany zawodnik AZS-u Politechniki – kajakarz Arsen Śliwiński zdobył srebrny i brązowy medal na mistrzostwach świata, a drużyna Towers Opole wywalczyła awans do elity drużyn futbolu amerykańskiego w kraju. W listopadzie Michalski zanotował kolejny duży sukces. Sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata.

– Dziękuję sportowcom, trenerom i wspierających ich rodzinom, bo sport wymaga poświęcenia, cierpliwości i wyrozumiałości – mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Nie ukrywam, że czerpię z was motywację do pracy. Łatwiej się pracuje, kiedy ma się takie wzory. Gratuluję wam i dziękuję w imieniu mieszkańców, za to co robicie dla Opola.

Oprócz dobrych wyników, sukcesów, awansów, w naszym mieście w 2018 roku mieliśmy wiele imprez promujących różne dyscypliny sportu i angażujących naszych mieszkańców w aktywne spędzanie czasu. Kalendarz jest bogaty. Odbyły się imprezy, które od lat cieszą się popularnością kibiców jak: Gala Żużla na Lodzie, Maraton Opolski, Bieg Opolski czy Rajd Festiwalowy. W Stegu Arenie odbyły się też wydarzenia z udziałem reprezentacji kraju w grach zespołowych. W maju gościli siatkarze, którzy kilka miesięcy później zostali mistrzami świata. Polska reprezentacja wygrała z Kanadą 3:2 przy pełnej widowni. W grudniu gościła natomiast reprezentacja polskich szczypiornistów z zawodnikiem naszej Gwardii Adamem Malcherem w składzie. W ramach meczów towarzyskich w „Turnieju Czterech Narodów” stworzyła niezapomniane widowiska, a pokonując Japonię i Rumunię wygrała turniej. Mieliśmy także debiuty, jeśli chodzi o imprezy sportowo-rekreacyjne. Pod koniec wakacji opolanie bawili się na imprezie pod nazwą „Przedłużenie Wakacji na Stawku Zamkowym”. We wrześniu na Rynku zadebiutowała impreza pod nazwą „Przebojowy Pokaz Siły”, która pokazała potencjał sportów siłowych jaki mamy w Opolu. Znakomicie udało się zorganizować pierwszą edycję „Triathlonu Opolskiego” i miejmy nadzieję, że ta impreza na stałe wejdzie do kalendarza sportowego w naszym mieście.

Ubiegły rok to także ważne wydarzenia, mające charakter symboliczny. W grudniu została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej stadionu, co sprawia, że wkrótce powinniśmy mieć obiekt piłkarski na miarę oczekiwań kibiców. Kolejnym osobom ze świata piłki nożnej nadano też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opola, chodzi o Miroslava Klosego i Antoniego Piechniczka.

W Opolu realizowane są programy społeczne skierowane do różnych grup wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania. Program „Aktywny Przedszkolak”, prowadzony przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, skierowany jest do najmłodszych. W 35 opolskich przedszkolach dziewięciu nauczycieli przez cały rok szkolny naucza podstaw kultury fizycznej i sportowego stylu życia. Programem objętych jest ponad 1400 dzieci w wieku sześciu lat. Ma na celu zachęcanie do uprawiania sportu najmłodszych opolan. Drugim programem jest „Złote Dziecko”. Jego pomysłodawcą jest Mariusz Gnoiński, a realizatorem zeszłorocznej edycji AZS Politechnika Opole. Służy on wsparciu młodych zawodników w osiągnięciu najlepszych wyników. Obejmuje on zawodników sportów indywidualnych, którzy dzięki pomocy sponsora ECO SA. mogą korzystać z porad m.in. psychologa, dietetyka czy fizjoterapeuty. Program jest uzupełnieniem szkolenia realizowanego przez sportowców na co dzień w klubach. W 2018 roku zadebiutował „Sportowy Dzielnicowy”, a prowadzą go: Monika Gocka i Patryk Komar. W ramach programu regularnie w sześciu dzielnicach (Wróblin, Szczepanowice, Dambonia, Malinka, Grotowice, Grudzice) raz w tygodniu o stałej porze pojawia się instruktor sportu, który zaprasza mieszkańców dzielnicy do wspólnej aktywności sportowej w plenerze. W nieodpłatnych zajęciach udział brali wszyscy chętni niezależnie od wieku i stopnia ich wytrenowania. Równie ważnym programem jest „Zdrowy Kręgosłup”, w którym udział bierze ponad 150 seniorów z Opola, a zajęcia prowadzą instruktorzy z Bożeną Królikowską na czele.

Rok 2019 r. to nowe wyzwania. Realizacja ambitnych planów klubów i zawodników nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowanego z budżetu miasta Opola. Trzy kluby otrzymywać będą tzw. dotacje wieloletnie na lata 2019-21. Korzystać też będą z dotacji jednorocznych. Łącznie w 2019 roku Odra dostanie dotację w wysokości 1,5 mln zł, Gwardia 1 mln zł, a Kolejarz 0,5 mln. Ponadto AZS Politechnika Opole dostanie 712 tys. zł na sekcje: koszykówki, siatkówki mężczyzn, kajakarstwa, short tracku oraz ogólnopolskie imprezy akademickie. Siatkarskie Uni dostanie  500 tys. zł, Budowlani 250 tys. zł, a Swornica Czarnowąsy 150 tys. zł. Dofinansowanie w 2019 roku uzyskało 50 klubów. Miasto Opole w tym roku z budżetu przeznaczy łącznie na dotacje dla klubów sportowych nieco ponad 6 mln zł.  Do tej puli należy doliczyć 1,1 mln zł, które przeznaczone zostanie w ramach stypendiów sportowych oraz 240 tys. zł w ramach nagród za osiągnięcia sportowe. W latach 2019-21 do wspomnianych wcześniej trzech klubów w ramach umów wieloletnich trafi 6 mln zł.

Było też specjalne wyróżnienie – tytuł Mecenasa Opolskiego Sportu, który jest przyznawany od trzech lat. W 2016 roku nadano go Łukaszowi Rewieńskiemu z Opolskiego Klubu Taekwon-do, w 2017 roku Czesławowi Wojciechowskiemu trenerowi szermierzy ze Startu Opole, w 2018 tytuł powędrował do Teresy Małaczyńskiej z klubu strzeleckiego ALU-PRO LOK Opole. W 2019 roku tytuł Mecenasa został przyznany osobie, która stworzyła wielki klub. Jego zawodnicy na pomostach osiągali i osiągają wiele sukcesów międzynarodowych i krajowych. Chodzi o Ryszarda Szewczyka, dyrektora oraz trenera Budowlanych Opole.

– Takie wyróżnienie zawsze jest miłe – mówił trener Szewczyk. – Przez te wszystkie lata, w których związany jestem z ciężarami było dużo sukcesów. Zawsze stawiam jednak sprawę jasno. Liczą się przede wszystkim te osiągnięcia z najpoważniejszych imprez czyli igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Za półtora roku mamy igrzyska w Tokio i celem dla naszego klubu jest wysłanie na tę imprezę przynajmniej jednego sportowca, ale może być ich dwóch, a może trzech.

Za wyjątkowe osiągnięcia sportowe wręczona została też nagroda Grand Prix. Odebrał ją jeden z najwybitniejszych opolskich sportowców, podopieczy trenera Szewczyka – Bartłomiej Bonk. To forma podziękowania za emocje, których dostarczał w czasie kariery. Niedawno ją zakończył, ale z pewnością jest sportowcem spełnionym. Siedmiokrotny mistrz Polski, mistrz Europy w Tbilisi, brązowy medalista mistrzostw świata we Wrocławiu i wreszcie wicemistrz olimpijski z Londynu. Wspaniały sztangista, który mimo zakończenia kariery pozostaje ważną postacią w opolskim sporcie i wierzymy, że nadal będzie w nim obecny. Aktualna rola wiceprzewodniczącego komisji sportu w Radzie Miasta Opola, jaką pełni to z pewnością duża wartość w kreowaniu polityki sportowej miasta.

– Karierę sztangisty zakończyłem, a podczas tej gali było już takie oficjalne zakończenie – tłumaczył Bonk. – Dziękuję organizatorom, że w takich okolicznościach mogłem zamknąć ten piękny czas z ciężarami jako sportowiec. Czy to już naprawdę koniec kariery? Kilka dni temu zapisałem się do sekcji strzeleckiej. Może w tym sporcie spróbuję coś osiągnąć – dodawał ze śmiechem nasz były wybitny sztangista.
Być może nowy sport dla pana Bartka to automobilizm. Od sponsora gali – firmy Lellek, dealera marki Seat otrzymał on bowiem do jazd testowych samochód tej marki.

Części oficjalnej prowadzonej ze swadą przez Darię Placek z biura prasowego urzędu miasta i Tomasza Lisińskiego – naczelnika wydziału sportu opolskiego magistratu towarzyszyły występy artystyczne. Efektowny pokaz piłkarskiego freestylu dał Dawid Pajor, a tańca Pole Dance zawodniczki ze Szkoły Tańca Ramada: Wiktoria Haczkiewicz (dwukrotna mistrzyni świata pole sport) i Milena Zdzuj (zwyciężczyni pole art experience), które zdobywają laury na poważnych imprezach międzynarodowych. Występ dał zespół muzyczny Day Off, a był również pokaz capoeiry przygotowany przez Opolską Akademię Capoeiry.

W tym roku aż 103 sportowców odbierać będzie stypendia z budżetu miasta za osiągnięcia sportowe w 2018 roku. Ich wysokość uzależniona jest od wyników, jakie ci sportowcy osiągnęli w minionym roku. Najwyższe stypendium wynoszące 2812 złotych i 50 groszy miesięcznie dostaną medaliści mistrzostwa świata: kajakarze Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski, sztangista Arkadiusz Michalski oraz karateka Konrad Kozubowski.

Stypendia dla sportowców opolskich klubów z budżetu miasta Opola (w nawiasie kwoty miesięcznego stypendium)
AZS Politechnika Opole (kajakarstwo): Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski (obaj po 2812,50 zł), Mateusz Borgieł, Mateusz Zuchora, Tomasz Moździerski (wszyscy po 2250 zł), Piotr Kuleta, Dawid Kuleta, Grzegorz Szpynda, Paulina Markiewicz, Karolina Markiewicz, Michał Bil, Julia Lis (wszyscy po 1687,50 zł), Marcin Przypadło, Natalia Cedrowska, Piotr Morawski (wszyscy po 1125 zł), Daniel Słomian, Cezary Ostrowski, Mateusz Szkudlarek, Aleksandra Jacewicz (wszyscy po 675 zł), Martyna Leśniak (450 zł).
AZS Politechnika Opole (short track): Magdalena Warakomska (1687,50 zł), Sebastian Hydzik, Krystian Giszka, Magdalena Wilga, Nina Łazar, Łukasz Fabjański, Mateusz Krzemiński, Wiktoria Tkaczuk, Adam Filipowicz (wszyscy po 1350 zł), Magdalena Zych (500 zł).
AZS Politechnika Opole (lekkoatletyka): Dawid Tomala (1687,50 zł), Paulina Wal (1350 zł), Bartłomiej Stój, Jacek Chochorowski (obaj po 1125 zł), Marek Mucha (787,50), Wojciech Theiner (500 zł), Dawid Buck, Alicja Dolińska, Anna Bioły (wszyscy po 337,50 zł)
Opolski Klub Taekwondo (taekwondo): Bartosz Chaduch, Natalia Cheba, Adam Czapla (wszyscy po 1125 zł), Maciej Czajkowski, Kacper Bernacki, Miłosz Osadczuk (wszyscy po 675 zł), Piotr Zieliński, Jagoda Nawrocka, Jacek Kozakowski, Zuzanna Bereźnicka, Maja Smolińska (wszyscy po 562,50 zł), Paweł Junik, Rafał Badura, Jakub Piasecki, Kacper Izbiński, Oskar Wilk (wszyscy po 450 zł), Anna Mańkowska (337,50 zł).
Budowlani Opole i MOS Opole (podnoszenie ciężarów): Arkadiusz Michalski (2812,50 zł), Katarzyna Kraska, Mateusz Skulimowski, Bartłomiej Barth, Paweł Kulik, Dariusz Różański, Łukasz Grela, Krzysztof Zwarycz, Dominik Kmita, Tomasz Komorowski (wszyscy po 1687,50 zł), Kacper Urban (1125 zł), Maciej Gumuliński (675 zł), Marek Komorowski (562,50 zł), Mateusz Szatkowski (450 zł).
AZS Opole (dżudo): Jakub Pankowski, Bartosz Dobranowski, Tomasz Szczepaniak, Tomasz Kowalski (wszyscy po 1125 zł), Dominik Jaworski, Adam Kućmierz, Jan Jesionek, Daniel Lubicki, Mateusz Kozłowski, Alicja Myśliwiec (wszyscy po 562,50 zł), Daniel Górka, Adam Bunkiewicz, Alicja Lewandowska (wszyscy po 450 zł).
MOS Opole i Zryw Opole (pływanie): Dominika Trentkiewicz, Katarzyna Klimczyk (obie po 675 zł), Jakub Szymczykowski, Marco Czaja, Patryk Podgórski, Michał Majstrenko, Aleksandra Tomala (po 337,50 zł).
Opolski Klub Karate Kyokushin i Champion Opole (karate kyokushin): Konrad Kozubowski (2812,50 zł), Mateusz Golomb (2250 zł), Filip Szeller, Aleksandra Bukowa (oboje po 1687,50), Agata Chaba (1125 zł), Adrianna Mrówka (562,50 zł), Wiktoria Ful (450 zł).
Rodło Opole (szachy): Martyna Starosta (675 zł), Kosma Pacan-Milej, Oskar Ogłaza, Wiktoria Sowa (wszyscy po 562,50 zł), Maciej Jeda (450 zł).
LOK ALU-PRO Opole (strzelectwo): Andrzej Burda (1125 zł).

 

 

 

Bartlomiej Bonk udostępnił album 2 Festiwal Sportowego Opola 2019

Dzisiaj odbył się 2 Festiwal Sportowego Opola gdzie zostały wręczone dotacje na kluby sportowe oraz stypendia dla najlepszych zawodników i zawodniczek z naszego miasta.
Mecenasem Sportu został Ryszard Szewczyk mój wieloletni trener, człowiek który sprowadził mnie do Opola i poświęcił sporo swojego czasu na to żebym mógł odnosić sukcesy choć nie zawsze było lekko! Dziękuję za to i gratuluję!!!
Dla mnie bardzo miłym akcentem było odebranie z rąk prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego nagrody Grand Prix za lata mojej kariery na pomoście, która trwała 19 lat!
Dziękuję mojej wspaniałej żonie
Basia Bonk, która tak dzielnie mnie wspierała i motywowała przez te wszystkie lata mojej nieobecności  w domu, oraz wszystkim  tym którzy przyczynili się do moich sukcesów!!!  Kibicom dziękuję za doping i ciepłe słowa a wam młodzi sportowcy jeszcze raz życzę żebyście stawiali sobie ambitne cele, życzę wam wytrwałości w dążeniu do nich oraz wiary w to że można dokonać czegoś co by się wydawało niemożliwe! ? #sportoweopole #Opole


Sponsorzy